טיול ג'יפים הר כרכום

הר כרכום נמצא בדרום הר הנגב, מתנשא לגובה של 840 מ'.  ההר בולט במרחב וניתן לראותו מהרי אדום, מהרי ירדן, מההרים במרכז סיני ואפילו ממכתש רמון בצפון.  על ההר וסביבתו  נתגלו  ממצאים ארכיאולוגיים רבים.  עד היום נמצאו מעל 1200 אתרים הכוללים אתרי פולחן ומקדשים, אתרי ישוב ובתי מלאכה לכלים מאבני הצור . כמו כן נמצאו בו  מעל ל 40,000 ציורי סלע, הריכוז הגדול ביותר של ציורי סלע בעולם.

הטענות העיקריות לביסוס התיאוריה של פרופ' ענתי

כל אלה שכנעו את החוקר פרופ' ענתי, שחפר בהר במשך כ30 שנה שזהו הר סיני שלנו . בספרו The Riddle of Mount Sinai  המחבר מנסה לסכם ולהוכיח  את התיאוריה הזאת. הר כרכום נמצא על ציר הנדידה של בני ישראל ביציאת מצריים ובקרבת המדבריות המוזכרות במקרא שהם מדבר :סיני, פארן, וצין.   מבחינה גיאוגרפית מיקום הר סיני  לפי התנ"ך הר סיני נמצא בין מדינות עמלק ומדין .  לפניכם פרוט הטענות מתוך המקרא בספר שמות לגבי מיקום הר סיני.

ההר שוכן במדבר סיני (שמות י"ט, פס' 2-3), הוא מוכר וידוע לכל השבטים והעמים החיים בסביבה.

אהרון מגיע אליו בקלות ממצרים (שמות ד' 27),

 יתרו מגיע אליו ממדיין (שמות י"ח 5)

 עמלק ונלחם עם ישראל ברפידים (שמות י"ז 9).

משה רועה צאן בארץ מדין (שמות ג).

ידוע שהר כרכום היה הר קדוש ויש סימנים לכך כאן לאורך כ 50,000 שנה. האתר כנראה שימש כאתר עליה לרגל ולא למגורים. אנשי המדבר בנו את מחנותיהם לרגלי ההר  ואז רק מעטים מהם עלו לפסגתו בכדי לבצע את טקסי הדת. תאור דומה לזה מובא בספר שמות  (יט, יב): "והגבלת את העם סביב לאמר השמרו לכם עלות בהר ונגע בקצהו כל הנגע בהר מות יומת".

ציורי סלע

 ציורי סלע בהר מתארים  סצנות שונות  עם חזרה על נושא מבוים המחזק את הלך  המחשבה והרעיונות של התקופה. זה כולל מחזות ציד בקשות ותפילות לישויות עליונות בתחינה ובבקשה אולי ל : לציד טוב,  להרבה גשם וכמובן בקשה לפריון הכל בדומה לצרכים והרצונות שלנו כיום .חלק מציורי הסלע בהר מזכירים או משחזרים מעמד המתואר בתנ"ך המרמז על הופעת אמונה חדשה באזור. חלק רומז על פירוש  פסוקים במקרא ולפי פרופ' ענתי אלה מאוששים שיציאת מצריים חרתה גם כאן את חותמתה. לפניכם מספר דוגמאות של  ציורי סלע כגון :

איך להגיע?

אזור הר כרכום, כל כך יפה ומעניין  והשאלה של הר סיני  כמעט מיותרת ונשכחת במהלכו . ההיסטוריה האמנות והטבע כאן הופכים את הטיול לאירוע מיוחד,  יש פה מדבר וטבע והיסטוריה מסתורית  המדליקים את הדמיון. זהו טיול בדיוני בעולם מציאותי הנמצא כמעט בסוף העולם.  ממצפה רמון כביש סעו 171 להר חריף לכביש  מספר 10, עד דרך הגישה אל ההר. ממשיכים אדום ומתפתלים עימו בסבלנות כ 12 ק"מ עד לחניון של הר כרכום. המעבר בשטח הוא קל אך מצריך רכב 4X4 . ההר מצוי בתחום שטח אש של צה"ל. יש צורך בתיאום מוקדם עם הצבא. ניתן ליצור קשר באמצעות הטלפונים:  08-9902926, 08-9902230, או פקס: 08-9902511.